Zawsze czytaj instrukcje

Jeśli postanowiłaś sięgnąć po domowy test ciążowy, koniecznie zapoznaj się z treścią instrukcji dołączonej do opakowania. Nawet jeśli wcześniej wykonywałaś już taką diagnostykę, test innego producenta może charakteryzować się nieco innymi parametrami. Jeśli niewłaściwie przeprowadzisz badanie, otrzymany wynik nie będzie mieć wiele wspólnego z prawdą.

Dotyczy to zwłaszcza wyniku negatywnego. W przypadku dwóch kresek jest o wiele wyższe prawdopodobieństwo, że test zadziałał prawidłowo. Ważnym punktem instrukcji jest to, po jakim czasie należy odczytać wynik.

Zazwyczaj diagnostyka trwa jedynie kilkanaście minut. Jeśli z jakiś powodów nie możesz odczytać wyniku we wskazanym czasie, nie sugeruj się ilością kresek, które zobaczysz po terminie określonym w instrukcji. Przykładowo, sprawdzenie wyniku po kilku godzinach może zupełnie stracić sens, gdyż wewnątrz testu zachodzą reakcje chemiczne.

Może się okazać, że po dłuższym czasie ilość kresek, które pokazuje tester będzie inna niż krótko po zbadaniu próbki. Poza tym, w instrukcji znajdziesz też inne zalecenia dotyczące wykonywania badania oraz informację na temat czułości testu. Jedne testery mogą działać dość skutecznie już po kilku dniach od zapłodnienia, inne osiągają sensowną wiarygodność dopiero, gdy diagnostyka jest wykonywana dwa tygodnie po stosunku.

Pamiętaj również, że żadnego wyniku testu nie należy traktować jako ostatecznego sądu. Od tego, by powiedzieć Ci ze stuprocentową pewnością, czy jesteś w ciąży jest lekarz.