Wpływ leków na testy ciążowe

Aby test ciążowy dał wiarygodny wynik, trzeba wziąć pod uwagę przyjmowane leki. Może się zdarzyć, że połykane przez nas specyfiki zafałszują rezultat. Z tego względu nie warto wykonywać popularnych, dostępnych w aptece testów badających skład moczu, gdy cierpimy na niektóre schorzenia.

Wśród środków, które mogą zafałszować wynik znajdują się leki wykorzystywane przy leczeniu choroby Parkinsona a także środki przeciwkonwulsyjne. Test może wypaść niewiarygodnie również wtedy, gdy cierpisz na alergię i starasz się zminimalizować objawy przy pomocy farmaceutycznej chemii. To samo dotyczy osób, które mają problemy z zasypianiem.

Jeśli chcesz wykonać test ciążowy, musisz najpierw odstawić leki nasenne a także leki uspokajające. W przeciwnym razie nie będziesz mieć pewności, że jedna lub dwie wyświetlone kreski mają cokolwiek wspólnego z faktem zapłodnienia. Może się też zdarzyć, że nie pojawi się żadna kreska, a więc wynik testu również będzie nieprawidłowy.

Ponadto testom ciążowym niestety nie można zaufać, gdy leczymy bezpłodność przy pomocy środków farmakologicznych. Takie specyfiki mogą zawyżyć ilość hormonu hCG w moczu i sprawić, że test pokaże wynik pozytywny. Dobra wiadomość jest natomiast taka, że testy można wykonywać, gdy leczymy się przy pomocy antybiotyków.

Nie mają one wpływu na wiarygodność badania. Podobnie jak dowolne środki antykoncepcyjne. Dotyczy to również tych metod zapobiegania ciąży, które opierają się na zmianie gospodarki hormonalnej.