Własny serwer czy serwer w chmurze?

Przechowywanie danych na serwerach wiąże się z niemałymi kosztami, a zwłaszcza w przypadku małych firm mają one kluczowe znaczenie na ich funkcjonowanie. Konieczność kupowania drogiego sprzętu, a także bieżące rachunki często uniemożliwiają wygodne prowadzenie firmy. W bardzo wielu przypadkach przedsiębiorcy nie są w stanie określić, jak długo będzie funkcjonowała firma i ile zasobów rzeczywiście potrzebuje.

Podobnie jest w przypadku korzystania z tradycyjnych serwerów, gdzie mamy przeznaczony serwer w trwały sposób i z ograniczonymi limitami transferu oraz miejsca na dysku twardym. Jeśli nie wykorzystamy w pełni transferu bądź oferowanego nam miejsca, nie odzyskamy za to pieniędzy, a także nie jesteśmy uprawnieni do tego, aby wykorzystać te zasoby nadmiarowe w przyszłości. Jak zatem dopasować koszty idealnie do naszych potrzeb i nie przepłacać za usługi, miejsce i transfer, którego nie potrzebujemy? Wystarczy skorzystać z chmury obliczeniowej, w której płacimy tylko za rzeczywiście zużyty transfer danych, a także miejsce, które zajmują przechowywane przez nas dane.

Jak to możliwe, iż tak dokładnie jesteśmy rozliczani, a posiadane przez nas miejsce i transfer są elastyczne? Usługodawca zapewnia wszystkim swoim klientom łączną pulę dostępnego miejsca na serwerach, a także łączny transfer wszystkich danych. Każdy klient ponosi wówczas koszty proporcjonalne do zużytych zasobów. Jeśli w danym miesiącu nasze dane wykorzystują mniej miejsca i mniej transferu to wówczas inna osoba może z tego skorzystać.

W tradycyjnym serwerze taka sytuacja nie ma miejsca, a wolny zasoby są niewykorzystywane.