Właściwa waga a ciąża

W dzisiejszych czasach kultura popularna na każdym kroku serwuje nam model idealnej sylwetki kobiety, w którym nie można dopatrzyć się ani grama tłuszczu. Często przedstawione na zdjęciach modelki cierpią na bulimię bądź anoreksję, albo też ich fotografie poddaje się korekcie komputerowej, która wizualnie je odchudza. Czy tego chcemy, czy nie, nasiąkamy tymi wizerunkami i przez ten pryzmat, w większym lub mniejszym stopniu, patrzymy na rzeczywistość.

Dlatego też tak wiele kobiet stale stara się zrzucić zbędne kilogramy i chociaż zbliżyć się do sztucznego ideału. Owszem, nadwaga nie jest niczym dobrym, ale nie można walczyć z nią za wszelką cenę i zbyt drastycznie. Dla niektórych pań zagrożeniem dla ich wyglądu może zdawać się ciąża.

Wiadomo, że kobieta ciężarna nie będzie miała płaskiego brzucha, bo byłoby to nienormalne. Nie oznacza to jednak, że po urodzeniu dziecka wszystkie panie cierpią na nadwagę. Jeśli w okresie ciąży będą one stosowały się do zasad zdrowego żywienia, to problem ten nie powinien wystąpić.

Dieta ciążowa nie ma jednak nic wspólnego z klasyczną dietą odchudzającą – to zupełnie dwie różne sprawy. W ciąży powinno się jeść regularnie i do syta. Warto postawić jednak na jakość spożywanych produktów, a nie na ich ilość.

Wówczas nasz organizm otrzyma odpowiednią dawkę substancji odżywczych, a nie dostarczymy mu zbędnych składników, które mogą mu tylko zaszkodzić. Oczywiście, alkohol, papierosy i inne tego typu substancje trzeba na okres ciąży całkowicie odstawić.