Wizyta u lekarza

Kiedy okres się spóźnia lub doszło do niezabezpieczonego stosunku w trakcie dni płodnych, masz prawo, by podejrzewać, że w Twoim organizmie niedługo zacznie rozwijać się płód. Aby mieć pewność, że tak się stanie lub że do zapłodnienia nie doszło, najprawdopodobniej najpierw sięgniesz po domowy test ciążowy. To właściwy krok, choć warto pamiętać, że takie testy dają najbardziej wiarygodne wyniki po dwóch tygodniach od stosunku. Jeśli test pokaże wynik dodatni, czas wybrać się do lekarza. Ginekolog może z dużo większą skutecznością orzec czy jesteś „w stanie błogosławionym”.

Lekarz wykona w tym celu badanie USG. Czasem jednak nawet doktor nie ma stuprocentowej pewności. Wtedy wykonuje się dodatkowe badania krwi. Wizyta u lekarza jest jednak ważna również z innego względu. Odpowiednie dbanie o własny organizm jest ważne już od pierwszych dni ciąży.

Oznacza to, że warto wiedzieć jak najszybciej, czy doszło do zapłodnienia i podjąć odpowiednia działania, mające na celu dbałość o rozwijające się w organizmie dziecko. Lekarz jest tutaj niezastąpionym pomocnikiem. Najpierw potwierdzi, że płód faktycznie się rozwija i że nie jest to ciąża pozamaciczna. Następnie zaleci odpowiednie suplementy diety. Bardzo ważne jest też skontrolowanie przyjmowanych leków.

Jeśli regularnie przyjmujesz jakieś środki farmakologiczne, lekarz powie Ci, które substancje są bezpieczne, a które mogą zagrażać dziecku. Ginekolog wypisze też skierowanie na dodatkowe badania, by szczegółowo określić stan Twojego zdrowia.