Waga cytologii

Istotnym z punktu widzenia ciąży badaniem przesiewowym jest także cytologia. Należy ją przeprowadzać u kobiet, które rozpoczęły współżycie płciowe regularnie co rok lub jeśli przekroczyły one 18. rok życia. W praktyce jednak zalecana częstotliwość testów różni się w zależności od konkretnych przypadków. Co w ogóle ma na celu cytologia? Badanie to służy skutecznemu wykrywaniu raka szyjki macicy, a także stanów przedrakowych.

Wykorzystywane jest w programach screeningowych na całym świecie, których zadaniem jest skuteczna profilaktyka raka szyjki macicy (programy tego rodzaju realizowane są także w Polsce). Cytologia jest pomocna w określaniu stanu dróg rodnych, więc jest zalecana także przed planowaną ciążą. Materiał, na podstawie którego będzie można przeprowadzić badanie pobiera się w trakcie rutynowych czynności ginekologicznych – nie wymaga to zaangażowania specjalnego sprzętu czy umawiania oddzielnej wizyty. Lekarz pobiera dwa wymazy – jeden z tarczy części pochwowej i drugi z kanału szyjki macicy. Do pobierania używa się specjalnej szpatułki lub szczoteczki.

Ważną informacją dla pacjentek jest to, że badanie jest całkowicie bezbolesne, więc nie trzeba się niczego bać. Próbka zostaje poddana analizie mikroskopowej na szkiełku. Służą temu specjalne systemy klasyfikacji wyników. Obecnie korzysta się z dwóch odrębnych systemów klasyfikacyjnych. Jeden z nich oznaczony nazwiskiem Papanicolau ma pięć stopni.

Pierwszy oznacza rozmaz prawidłowy, a trzeci, czwarty i piąty wskazuje na obecność komórek podejrzanych lub posiadających cechy nowotworowe. Wówczas należy dokonać badania histopatologicznego.