Trzymaj dane bezpiecznie!

Wbrew oczekiwaniom wielu osób na serwerach nie są przechowywane jedynie dane bezpośrednio związane ze stroną WWW. Chociaż hosting stron internetowych cieszy się niemalejącą popularnością, to jednak należy zdawać sobie sprawę z tego, iż miejsce na serwerach jest przygotowane także na innego rodzaju dane. Bardzo często są to zaawansowane, sieciowe systemy informatyczne, które wymagają zdalnego dostępu do nich dla wielu pracowników.

Wytwarzane dane z kolei są ponownie zapisywane na serwerze i udostępniane kolejnym zainteresowanym osobom. Czy istnieje ryzyko utraty danych? W większości przypadków to ryzyko jest znacznie mniejsze niż w sytuacji, gdy dane trzymamy na prywatnym, domowym komputerze. Posiadając dane na serwerze lub w chmurze możemy być pewni, że zostaną one nie tylko odpowiednio zabezpieczone przez nieuprawnionymi osobami, ale na życzenie możemy dodatkowo je zaszyfrować.

Warto mieć na uwadze również fakt, iż większość serwerowni ma wdrożone procedury wykonywania kopii zapasowych naszych plików. Dzięki temu nawet po wystąpieniu poważnej awarii, wszystkie nasze pliki zostaną odzyskane. Dla podniesienia poziomu bezpieczeństwa, wiele serwerowni decyduje się na przechowywanie kopii zapasowych w odrębnej lokalizacji.

W takiej sytuacji nie musimy obawiać się nawet poważnych wypadków losowych takich jak pożar serwerowni, ponieważ nasze kopie są trzymane w zupełnie innym, bezpiecznym miejscu. Pamiętać jednak należy o tym, aby kopie były sporządzane po każdej istotnej zmianie danych.