Sport na siłę?

Jeśli chce się cokolwiek osiągnąć w sporcie, to trzeba zacząć ćwiczyć w bardzo młodym wieku. W dzisiejszych czasach nawet kilkuletnie dzieci uczęszczają do profesjonalnych klubów sportowych, żeby tam doskonalić swoje umiejętności i rozwijać swój talent. Takie zjawisko z jednej strony jest pozytywne, ponieważ sport pomaga w prawidłowym rozwoju młodych ludzi i kształtuje w jakimś stopniu ich charakter. Z drugiej strony, jeśli dzieci są zmuszane do treningów przez rodziców, to nie można tego nazwać czymś pozytywnym.

Zdarza się, że rodzice chcą spełnić swoje ambicje posługując się w tym dziećmi. Tak było w przypadku dwóch sióstr, które od lat są jednymi z najlepszych tenisistek na świecie. Ojciec od małego przymuszał je do ciężkiej pracy na treningach, przez co ich dzieciństwo nie było takie, jakie można sobie wymarzyć. Owszem, osiągnęły one ogromne sukcesy, jednak z pewnością też coś straciły.

Jeśli chcemy, żeby nasze dziecko trenowało tenis, to w pierwszej kolejności powinniśmy zorientować się, czy ta dyscyplina w ogóle je interesuje. Oczywiście, trzeba by to sprawdzić empirycznie. Jeśli maluchowi spodoba się ten sport, to możemy zakupić dla niego potrzebny sprzęt i wysłać na treningi. Jeśli jednak po pewnym czasie straci on zamiłowanie do tenisa, to nie powinniśmy w żadnym wypadku przymuszać go do ćwiczeń.

Są w życiu ważniejsze rzeczy niż sukcesy sportowe, a najważniejszą z nich jest szczęście. Oczywiście, do żadnego sportu nie powinno się nikogo przymuszać, nie tylko do tenisa.