Solarium a rak skóry

Piękna i opalona skóra stanowi bez wątpienia autut każdej jej posiadaczki i każdego posiadacza. Niestety, ale przy staraniu się o wymarzony wygląd należy uważać na zagrożenia, które wiążą się z opalaniem na solarium.

Najpoważniejszym z tych zagrożeń (obok poparzeń) jest rak skóry. Statystyki i wyniki badań dotyczących raka skóry spowodowanego przez solarium są zatrważające.

Co roku 800 osób umiera na choroby spowodowane przez tę właśnie przyjemność. Dodatkowo trzy i pół tysiąca osób choruje na czerniaka którego przyczyną jest korzystanie z solarium.

U osób, które korzystają z solarium ryzyko zachorowania na raka skóry wzrasta o 20%, a jeżeli w rodzinie zdarzały już się przypadki zachorowań, to ryzyko jest znacznie wyższe. Dodatkowo u osób przed 30 rokiem życia ryzyko nowotworu wzrasta i wynosi 70 procent.

Dane są szokujące, ale nie powinny nikogo dziwić, gdyż już od kilku lat światowa organizacja zdrowia (WHO) prowadzi kampanię, która ma na celu uświadamianie użytkowników solarium nt. Czyhających na nich zagrożeń.

Już w 2009 roku ostrzegała, że solarium może być tak samo niebezpieczne jak palenie tytoniu czy zażywanie arszeniku.