Rumianek w medycynie naturalnej

Istnieje wiele roślin leczniczych, choć nie da się ukryć, że rumianek jest jedną z tych najbardziej popularnych oraz znanych. Stało się tak, gdyż kwiaty rumianku zawierają sporo bardzo dobrych substancji, którymi inne rośliny tak często nie mogą się pochwalić. Mowa tutaj na przykład o olejku eterycznym, który to jest bogaty w różnego rodzaju związki o właściwościach leczniczych, a także o witaminie C, flawonoidy, fenolokwasy czy cholina oraz liczne sole mineralne. Wszystko to sprawia, że rumianek bardzo często wykorzystuje się dziś w medycynie naturalnej w ramach leczenia wielu różnych schorzeń. Myśląc o rumianku musimy przede wszystkim wiedzieć, że ma on wiele właściwości leczniczych i może pomóc nam w wielu różnych sytuacjach.

Jak się bowiem okazuje, roślina ta ma zarówno właściwości przeciwzapalne, jak i rozkurczające czy przeciwbakteryjne. W jaki sposób można więc wykorzystać rumianek?

Załagodzenie zapalania spojówek

Podrażnione oczy to dziś dla wielu osób bardzo poważny problem, który wynika przede wszystkim z czasu jaki spędzamy przed ekranem – komputera, telewizora czy smartfona. W związku z tym warto pamiętać, że rumianek może stanowić doskonałą podstawę na kompres dla naszych oczu, tym bardziej, że składniki naparu rumiankowego mają działanie antyseptyczne oraz przeciwzapalne.

Uspokojenie

Jako że rumianek ma również właściwości rozluźniające to jest bardzo popularną rośliną leczniczą wśród tych osób, które mają problemy na tle nerwowym. Rumianek potrafi bowiem bardzo dobrze uspokoić i pomaga się nam odprężyć, co może być także kluczowe w nocy gdy chcemy zasnąć.

Dobrym pomysłem może być więc kąpiel z dodatkiem naparu z rumianku.

Ratunek na problemy trawienne

Rumianek charakteryzuje się również działaniem przeciwzapalnym oraz przeciwbakteryjnym, dzięki czemu możemy go wykorzystać jako ukojenie dla różnego rodzaju podrażnień skórnych. Z jego użyciem możemy więc przygotować specjalne kompresy do łagodzenia podrażnień. Warto go stosować także w walce z trądzikiem, a nie powinno dziwić nas to, że rumianek jest dziś bardzo chętnie i często stosowany jako składnik wielu różnych kosmetyków.

Łagodzenie podrażnień skóry

Od wielu lat jednym z najpopularniejszych remedium na problemy trawienne jest właśnie rumianek, a to ze względu na aktywne substancje w nim zawarte.

Dzięki temu rumiane może działać przeciwzapalnie na błony śluzowe żołądka oraz korzystnie wpływać na pracę naszego przewodu pokarmowego. Warto więc wprowadzić do swojej diety herbatkę rumiankową, co z pewnością przełoży się na lepsze trawienie.