Mięta w medycynie naturalnej

Ziołolecznictwo zdobywa coraz więcej zwolenników, przede wszystkim dlatego, że jest to medycyna naturalna. Jednak o dobrodziejstwach natury wiemy już od wieków – niektóre zioła wykorzystywane są ze względu na swojej właściwości lecznicze już od setek lat. Jednym z takich ziół jest mięta, czyli powszechnie znane zioło, którego walory smakowe są bardzo często wykorzystywane w kuchni. Nie zapominajmy jednak przy tym, że miętę należy cenić także za jej właściwości lecznicze – dobrze jest więc wiedzieć na co pomaga mięta oraz kiedy tak w zasadzie ją stosować.

Warto dodać, że najpopularniejszym rodzajem tego zioła jest mięta pieprzowa, ale są też mięta zielona oraz polna. Jeśli chodzi natomiast o właściwości lecznicze to mięta ma przede wszystkim bardzo dobry wpływ na nasz układ pokarmowy i jest stosowane przy okazji różnego rodzaju dolegliwości żołądkowych. Ma ona bowiem działanie rozkurczające, a więc w niektórych sytuacjach może zmniejszyć ból. Dodatkowo jest również bardzo dobrym rozwiązaniem na takie problemy trawienne jak wzdęcia czy zaparcia, a to dlatego, że zawiera mentol, który to ogranicza wydzielanie się żółci.

Jakby tego było mało, mięta wykazuje także właściwości antybakteryjne oraz antywirusowe, co czyni z niej bardzo przydatne w lecznictwie zioło.

Jak korzystać z mięty?

Miętę możemy wykorzystać na wiele różnych sposobów. Najczęściej tworzy się napary miętowe – mogą być one z liści i łodyg mięty. Tego typu napary znakomicie sprawdzą się jako pomoc w trawieniu, szczególnie po spożyciu ciężkostrawnych posiłków.

Bardzo popularna jest także herbata z mięty. W tym miejscu warto dodać, że mięta ma również działanie uspokajające, dlatego też często tego typu herbatki piją osoby, które mają problem z nerwami bądź znajdują się w stresujących sytuacjach. Z dobrodziejstw mięty można także korzystać pod postacią olejku eterycznego – w tym przypadku będzie ona ukojeniem dla naszego układu oddechowego. Warto wiedzieć, że wyciąg z mięty stosowany jest właśnie w preparatach przeznaczonych do inhalacji.

Z kolei sam olejek z mięty może zdziałać bardzo dużo jeśli chodzi o różnego rodzaju dolegliwości układu oddechowego. Może on pomóc nam pozbyć się nadmiaru wydzieliny z płuc, ale też ukoić ból gardła – olejek z mięty jest zresztą często stosowany w tabletkach czy pastylkach właśnie na ból gardła. Wszystko to sprawia, że mięta to jedno z najbardziej popularnych ziół, tym bardziej, że jesteśmy w stanie skorzystać z niej przy wielu różnych dolegliwościach.