Macierzyństwo duży stopień stresu

Niewątpliwe czas macierzyństwa, to wspaniałe chwile spędzane wspólnie z najcudowniejszym dzieciakiem pod słońcem. Jednak nawet, gdy jest to najbardziej słodkie dziecko, jakie znamy to czas jego wychowywania przysparza młodej mamie wiele stresów. Które znacznie wpływają na całe jej funkcjonowanie, zmęczenie, emocje, zespoły bólowe oraz niestety także i wygląd. Nie ma co się dziwić okres ciąży i wyczerpujący poród, mogą dawać się we znaki dość długo. Dodatkowo zero czasu na wypoczynek, bo od razu musimy wskoczyć na wysokie obroty związek z opieką nad dzieckiem.

Przez najbliższe dwa lata musimy otoczyć je szczególną opieką, aż do momentu osiągnięcia przez nie samodzielności. Co tu dużo mówić, przede wszystkim nie przespane noce, a do tego problem z karmieniem. Obolałe piersi, obrzęknięte brodawki nie wpływają pozytywnie na matkę. Totalnie zmienione życie może odbijać się także na zdrowiu mamy. Negatywnie wpływa również ograniczenie życia towarzyskiego, odsuniecie na drugi plan swoich przyzwyczajeń.

Ale przede wszystkim obawa o to czy jestem i czy będę dobrą mamą. To największy czynnik stresujący, który nasila się z każdym wykonywanym ruchem. Dlatego przede wszystkim musimy powiedzieć sobie, że nie każdy jest idealny i mogą zdążyć nam się błędy wychowawcze. Jednak najważniejsze jest by, choć raz w tygodniu spędzić czas na swoje własne przyjemności. Dziecko zostaje z tatusiem albo babcią, a ty pojedź na zakupy, do fryzjera, a najlepiej na masaż do gabinetu kosmetycznego.