Czy wielkość ma znaczenie?

Decydując się na zakup miejsca na serwerze w sposób naturalny oceniamy jego jakość po oferowanej przez usługodawcę wielkości dyskowej. Nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż w przypadku większości stron WWW, a także potrzeb użytkowników w zakresie przechowywania danych, ten parametr nie odgrywa kluczowego znaczenia. Wiele jest bowiem przypadków, w których właściciele danego serwera nie wykorzystują dostępnego miejsca na dysku twardym. O wiele istotniejszym parametrem jest limit transferu, który to ma znaczenie zwłaszcza w sytuacji, gdy jest duży ruch na naszej stronie. Ponadto w momencie, gdy przechowujemy dane, nad którymi pracuje kilkaset osób, istotna jest wydajność serwera.

Dotyczy to w szczególności wykorzystywanych procesorów, a także pamięci RAM. To właśnie te dwie części odpowiadają za to jak wydajnie pracuje serwer i w jakim tempie zostaną obsłużone kolejne osoby. Czy warto od razu skorzystać z chmury obliczeniowej? Jeśli ruch na naszych portalach jest stabilny i potrafimy oszacować jego wielkość, nie musimy korzystać ze specjalnych chmur obliczeniowych. Wystarczy stabilny serwer, o parametrach dostosowanych do naszych indywidualnych potrzeb. W takiej sytuacji serwer dedykowany spełni swoją rolę w pełni, a przechowywanie danych będzie odbywało się bez przeszkód.

Jeśli jednak zajdzie konieczność tymczasowego podniesienia limitu transferu, a także ilości miejsca na serwerze, warto zastanowić się nad chwilowym skorzystaniem z możliwości jakie oferuje chmura obliczeniowa.