Co to jest gonadotropina kosmówkowa?

Wszystkie popularne testy ciążowe sprawdzają poziom gonadotropiny kosmówkowej w moczu kobiety. Czym właściwie jest ta substancja i skąd się bierze? Gonadotropina kosmówkowa jest bardziej znana pod nazwą hCG, która stanowi laboratoryjny skrót. Czasem określa się ją również mianem beta-hCG.

Jest to hormon, który pojawia się w ciele kobiety, gdy ta zachodzi w ciążę. hCG nie pojawia się w innych sytuacjach. Jedynym wyjątkiem są niektóre zmiany rakowe, występujące jednak głównie u mężczyzn – na przykład nowotwór jąder.

W zdrowym organizmie kobiety, hCG jest wydzielane przez zapłodnioną komórkę jajową, a także łożysko – kiedy te zdąży się już utworzyć. Dla wczesnego kontrolowania zapłodnienia znaczenia ma oczywiście głównie aktywność komórki jajowej. Hormon hCG pełni ważną funkcję w zapłodnionym organizmie.

Jest odpowiedzialny za pobudzanie innego hormonu – progesteronu. Od odpowiedniej ilości progesteronu zależy prawidłowy rozwój ciąży. To właśnie progesteron odpowiada za utrzymanie „stanu błogosławionego”.

Jego zadaniem jest między innymi tworzenie łożyska i stworzenia optymalnych warunków rozwoju dla płodu. Poziom hCG można sprawdzić na różne sposoby. Najbardziej pewnym badaniem jest test krwi.

Taką diagnozę można przeprowadzić stosunkowo szybko, bo już po siedmiu dniach od zapłodnienia. Dużą pewność dają również wspomniane na początku testy moczu. W tym wypadku jednak trzeba poczekać nieco dłużej i pamiętać o kilku zasadach wykonywania testów – na przykład o tym, by testować próbkę moczu z samego rana.