Brak sportu

Może to wydać się szokujące, ale brak aktywności fizycznej może być dla organizmu bardziej wyniszczające od palenia papierosów. Dlaczego tak się dzieje? Brak aktywności fizycznej rzutuje na wszystkie ośrodki organizmu.

Długotrwała bezczynność ruchowa ma wyniszczający wpływ na układ krwionośny, gdyż o ok. 10-30% zmniejsza objętość krwi, która jest wypompowywana przez serce podczas jednego uderzenia.

Do tkanek dostaje się przez to mniej krwi, a więc mniej substancji odżywczych. Dodatkowo badania wykazały, że brak sportu i wysiłku fizycznego zmniejsza ilość czerwonych krwinek, które są odpowiedzialne za przenoszenie tlenu.

Drugim ośrodkiem zaatakowanym przez brak sportu jest ośrodek ruchu. Nie trzeba nikogo chyba przekonywać, że brak wysiłku fizycznego prowadzi do zaniku tkanki mięśniowej.

Zagrożenia są jednak znacznie poważniejsze, gdyż brak sportu może doprowadzić do zwiększonego wydalania z organizmu jonów wapnia i fosforu, a ich brak prowadzi do atrofii kości, która jest niczym innym, jak ich zanikiem. Widzimy więc, że przez brak ruchu tracimy zdrowie, kości i serce, a zyskujemy jedynie tkankę tłuszczową i zadyszkę.